شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

بررسی مشخصات ظاهری در انواع مورچه ها

انواع مورچه ها از رایجترین آفات در داخل و اطراف خانه ها هستند.
آن ها حشراتی اجتماعی هستند. اعضای کلونی مورچه ها به سه طبقه تقسیم بندی می شوند:

 • مورچه ملکه
 • مورچه‌ های کارگر (ماده)
 • مورچه‌ های نر

اعضای تولید مثل کننده در لانه مورچه، ملکه ها و نرهای مولد هستند.

انواع مورچه ها در کلونی به سه نوع تقسیم می شوند

 

 <<>> مورچه‌ ها یکی از رایجترین آفات در داخل و اطراف خانه ها هستند <<>>

مشخصات ظاهری مورچه ها

شکل بدن مورچه

مانند بسیاری از حشرات، انواع مورچه ها نیز در بدن خود دارای سه بخش متمایز هستند:

 • سر
 • سینه
 • شکم

تمامی مورچه‌ ها دارای یک جفت شاخک خمیده بر روی سرشان و یک ناحیه فشرده و بسیار باریک بین شکم و سینه هستند.

مورچه ملکه

ملکه ها بزرگترین اعضای کلونی بوده و اغلب ۲ الی ۳ برابر بزرگتر از کارگران می باشند.
ملکه ها بالدار هستند ولی مدتی پس از جفت گیری، بال هایشان را از دست می دهند. بال های ملکه ممکن است پس از هچ شدن تخم ها مورد تغذیه لاروها قرار بگیرند. ملکه های انواع مورچه ها شکم های خیلی بزرگی دارند و می توانند به مدت چندین سال زنده بمانند. نرها و ملکه ها به منظور جفت گیری، از کلونی اولیه خود پرواز کرده و پس از جفت گیری برای خود کلونی جدید می سازند.

هر گونه مشخصی از مورچه‌ ها در طول زمان معینی از سال جفت گیری می کند. پس از جفت گیری، مورچه ملکه یک محل مناسب را برای لانه گزینی جستجو نموده و یک کلونی جدید را آغاز می کند. وجود مورچه های بالدار در حال پرواز داخل خانه نشان دهنده یک لانه مورچه در آن حوالی است.

مورچه های نر

نرها عموماً هم اندازه و یا بزرگتر از کارگران بوده، بالدار هستند و دارای یک سر کوچک بوده و چشم های به نسبت بزرگی دارند. آن ها در کلونی های قدیمی تر و بزرگ، تولید شده و تنها هدفشان جفت گیری با ملکه های جدید است و مدت کوتاهی پس از جفت گیری می میرند.

مورچه های کارگر

کارگران ماده های عقیم و بی بال کلونی هستند.
کارگران برخی از گونه های مورچه از لحاظ اندازه با یکدیگر متفاوت بوده و به دو گروه کارگران بزرگ و کوچک تقسیم می گردند.

رنگ بدن در انواع مورچه ها

مورچه‌ ها تنوع رنگی زیادی داشته و به رنگ های زیر دیده می شوند:

 • زرد
 • قرمز
 • قهوه ای
 • سیاه

همچنین رنگ بدن مورچه ها می تواند ترکیب های مختلفی از این رنگ ها باشند.

انواع مورچه ها به رنگ های مختلف دیده می شوند

 

” مورچه ها ممکن است موجودات ترسناکی به نظر نرسند، اما وقتی به آشپزخانه راه پیدا کنند و شما و خانواده تان توسط مورچه دچار گاز گرفتگی شوید نظر شما در مورد مورچه ها تغییر خواهد کرد. مورچه‌ ها گونه های مختلفی دارند. اما شناخت مشخصات ظاهری این آفات در مراحل مختلف زندگی در تسریع نابودی آن ها به ما کمک خواهد نمود. “

تفاوت ظاهری مورچه و موریانه

مورچه های بالدار گاهی با موریانه های بالدار اشتباه گرفته می شوند.
انواع مورچه‌ ها از لحاظ ظاهری با موریانه ها تفاوت هایی دارند. به طور خلاصه می توان گفت تفاوت ظاهری مورچه و موریانه در موارد زیر است.

 • شاخک
 • اندازه بال ها
 • اندازه میان تنه

مورچه ها دارای یک کمر باریک و فشرده، شاخک های خمیده و دو جفت بال هستند که بال های عقبی کوچکتر از بال های جلویی می ‎باشند.

موریانه ها دارای فرم بدن مستطیل شکلی بوده و هیچ قسمت منقبض و فشرده شده ای مانند آنچه که در کمر مورچه ها مشاهده می کنیم بر روی بدنشان ندارند؛ همچنین شاخک هایشان مستقیم و دانه دانه، مانند دانه های منجوق که کنار هم قرار گرفته اند، بوده و نیز دو جفت بال هم سایز و هم شکل دارند که از بدنشان خیلی بلندتر است.

 

بررسی تفاوت انواع مورچه ها و موریانه ها

بال های موریانه های نر مولد به راحتی پس از جفت گیری می ریزند و معمولاً بر روی زمین، لبه درب ها و پنجره ها و … قابل مشاهده هستند. مورچه های بالدار معمولاً در انظار دیده می شوند و موریانه های بالدار نیز به هنگام پرواز جفت گیری در محیط خانه و ساختمان قابل مشاهده هستند.

عادات لانه سازی و تمایلات غذایی انواع مورچه ها

لانه سازی

مورچه‌ ها برای لانه سازی مکان های مختلفی را انتخاب می کنند.
برخی از مورچه‌ ها لانه هایشان را در خاک ساخته و تپه های مشخصی درست می کنند در حالی که برخی دیگر در خانه ها پشت گچ بری ها، لبه های تحتانی دیوار، بالای کابینت ها و نیز مکان های مشابه لانه گذاری می کنند. حتی برخی دیگر از گونه های مورچه داخل چوب در حال پوسیدگی و یا رطوبت گرفته لانه هایشان را درست می کنند.

تغذیه

مورچه‌ ها از غذاهای مختلفی تغذیه می کنند و مانند مگس ها همه چیز خوار هستند.
موادی که مورچه‌ ها می توانند بخورند، شامل موارد زیر است:

 • گوشت
 • چربی
 • انواع مواد شیرین
 • مواد دارای نشاسته

بسیاری از مورچه‌ ها از شهد گیاهی مثل مایعی شیرین که از بدن شپشک های گیاهی (شته) و حشرات لاک زا تولید می شود، تغذیه می‌کنند.

کسب اطلاعات کافی درباره تمایلات غذایی و لانه گذاری مورچه‌ ها در نابودسازی کلونی های آن ها نقش بسیار ویژه ای دارد. به این معنی که می توان با استفاده از قرار دادن آیتم های مورد علاقه مورچه ها در قسمت های مختلف خانه، مکان کلونی مورچه‌ ها را پیدا کرده و سپس با استفاده از سم قوی مخصوص دفع مورچه انت کیلر اقدام به نابودی آن ها نمود.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

مورچه های خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…

جفت گیری ملکه ها و نرهای نسل دوم، آغازگر چرخه کلونی جدید
چرخه زندگی کلونی مورچه ها

چرخه هر کلونی با جفت گیری ملکه، آغاز می شود و با تولید مثل پی در پی او طی سالیان ادامه می یابد. پس از رسیدن جمعیت کلونی به بیشترین حد خود؛ مورچه های مولد متولد می شوند.