مورچه ها در لانه های زیرزمینی بزرگ و پیچیده ای به نام کلونی زندگی می کنند. پیچیدگی کلونی مورچه ها تنها از نظر ساختار فیزیکی نیست، بلکه روابط اجتماعی بسیار پیچیده ای نیز در بین جمعیت مورچه های ساکن در کلونی حکمفرما است. مطالعه در رابطه با کلونی مورچه علاوه بر بالابردن سطح دانش و اطلاعات عمومی، برای دفع این آفات خانگی نیز بسیار مفید خواهد بود.

کلونی مورچه چیست؟

به ساختار اجتماعی منظم حاکم بر اجتماع مورچه ها همچنین به ساختار فیزیکی لانه های آن ها، کلونی می گویند.

ساختار فیزیکی کلونی مورچه

تپه های کلونی مورچه ها برای همه ما تصویری آشنا هستند. با این حال، این تپه ها کلونی اصلی مورچه ها نیستند. این تپه ها ورودی و خروجی های کلونی را نشان می دهند. بخش تپه ای شکل لانه مورچه ها می تواند از خاک، شن و مواد دیگری که مورچه ها در حین حفاری مسیرها و تونل های زیرزمینی کلونی خود بیرون ریخته اند، ساخته شود.

کلونی های اصلی مورچه ها لانه چند طبقه ای است که در عمق زمین قرار دارند نه بر سطح آن.
هر کلونی مجموعه ای از اتاق هایی است که توسط تونل های مختلف به هم وصل می شوند.
تونل‌ها و اتاقک های کلونی را مورچه های کارگر در اعماق زمین می سازند.

گاهی عمق کلونی به عمق هفت تا هشت متری زمین نیز نفوذ می کند.

ورودی لانه مورچه

ساختار اجتماعی کلونی مورچه

همانطور که اشاره شد، علاوه بر ساختار کلونی روابط اجتماعی حاکم بر اعضای آن نیز بسیار پیچیده است.

جمعیت مورچه های ساکن در کلونی بسیار زیاد است و هر یک وظایف خاصی بر عهده دارند.
اصلی ترین عضو هر کلونی، ملکه‌ است که تشکیل کلونی نیز توسط او انجام می‌شود.

اعضای کلونی مورچه ها

در هر کلونی اعضای مختلفی حضور دارند که به طور کلی به مورچه های مولد و غیر مولد تقسیم می‌شوند.

مورچه های غیرمولد:

  1. کارگران
  2. سربازان

مورچه های مولد:

  1. ملکه اصلی
  2. ملکه های نسل دوم
  3. مورچه های نر بالدار

در ادامه هر یک از اعضای کلونی را مختصراً بررسی خواهیم نمود.

ملکه و موقعیت آن در کلونی

مورچه‌ ملکه، همان طور که از نام او مشخص است، کاشف و رهبر کلونی است. وظیفه اصلی ملکه این است که با تولید هزاران تخم، جمعیت مورد نیاز کلونی را مهیا کند.
برای محافظت از ملکه، محل استقرار او معمولاً در اعماق کلونی قرار دارد.

مورچه ملکه خیلی بیشتر از مورچه های نر و کارگرانی که به او خدمت می کنند، زندگی می کند. ملکه ها در برخی گونه ها حتی تا ۳۰ سال هم زنده می مانند. مورچه ملکه از نظر اندازه در مقایسه با مورچه های معمولی خارج از کلونی، بسیار بزرگتر هستند.

مقایسه ملکه با سایر مورچه های کلونی

نر های بالدار در کلونی مورچه ها

مورچه های نر تنها وظیفه جفت گیری با ملکه را دارند تا ملکه بتواند عمل تخم گذاری را انجام دهند. مورچه های نر معمولاً پس از جفت گیری با ملکه می میرند و به ندرت خارج از کلونی به چشم می خورند. بیشتر جمعیت مورچه های موجود در کلونی، ماده هستند. تقریبا هر مورچه ای که خارج از لانه دیده می شود، مورچه ماده است.

مورچه های کارگر

مورچه های کارگر، ماده هستند ولی برخلاف مورچه ملکه، توانایی تخم گذاری ندارند. در عوض، مورچه های ماده مسئول ساخت و نگهداری لانه هستند و از لانه در برابر حمله مورچه های دیگر محافظت می ‎کنند و مهم تر از همه، غذای کلونی را تهیه می کند.

مورچه های کارگر مواد غذایی را جمع آوری کرده و بین اعضای کلونی تقسیم می کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندان ملکه بزرگ شده و وظایف خود را در کلونی ایفا کنند. مورچه های کارگر به هیچ عنوان تنبل یا بیکار نیستند. بسته به نوع مورچه، کارگران می توانند چند هفته تا یک سال کامل زندگی کنند.

در طول عمر هر کلونی، ملکه تخم هایی تولید می کند که این تخم ها مورچه های ماده و نر بالدار ایجاد می کنند. این مورچه ها برای زاد و ولد متولد می شوند. آن ها پس از یک بار جفت گیری، برای تشکیل کلونی های جدید، لانه را ترک می کنند. همانند جفت گیری ملکه و مورچه های نر، این مورچه های بالدار نر نیز پس از عمل جفت گیری می میرند، در حالی که تعداد معدودی از مورچه های ماده برای تشکیل کلونی های جدیدی زنده می مانند.

 

تبدیل تخم ها به کارگران و مورچه های نر در کلونی مورچه ها

” اصطلاح ” کلونی مورچه” نه تنها ساختار فیزیکی محل زندگی مورچه‌ها را توضیح می دهد، بلکه قوانین اجتماعی که مورچه‌ها خودشان سازماندهی کرده اند را به همراه کارهایی که انجام می دهند، توصیف می کند. “

میانگین طول عمر یک کلونی

پس از ایجاد شدن، کلونی های مورچه ها تمایل دارند تا زمانی که ملکه زنده است، زنده باشند. بنابراین، میانگین طول عمر یک کلونی مورچه به نوع مورچه‌های خود بستگی دارد. مورچه آتشین و مورچه نجار از بدترین گونه های این آفات هستند. مورچه های آتشین گونه های پرخاشگر و تهاجمی هستند که می توانند برای دام ها و حتی انسان ها، به ویژه کودکان، بسیار خطرناک باشند. ملکه مورچه های آتشین می تواند ۷ سال عمر کند.

 

خطرات ناشی از جمعیت مورچه های آتشین

مورچه های نجار کلونی های خود را داخل ساختارهای چوبی می سازند که این رفتار آن ها می تواند به خانه شما آسیب های جدی وارد کند. با این حال مورچه های نجار برخلاف موریانه ها از چوب تغذیه نمی کنند. کلونی مورچه های نجار می تواند تا ۵ سال رشد کند. به طور کلی، هرچه لانه یا تپه بزرگ تر باشد، همان قدر رشد کلونی بیشتر خواهد بود.

میانگین جمعیت مورچه های یک کلونی

میانگین جمعیت مورچه‌ ها در کلونی نیز به گونه های مورچه بستگی دارد.

جمعیت مورچه های آتشین در کلونی:

کلونی مورچه آتشین می تواند متشکل از ده‌ها هزار مورچه‌ باشد.
مانند مورچه های دیگر، مورچه‌های آتشین هم می توانند ابرکلونی، یا کلونی‌های بسیار بزرگ بسازند.
این کلونی‌ها در واقع شبکه ‎های تشکیل شده از چندین لانه، ملکه، مورچه های کارگر و غیره می باشند.
ابرکلونی ها می توانند منطقه ای به مساحت چندین متر را پوشش دهند و به میلیون ها ‌مورچه مجهز باشند.

جمعیت مورچه های نجار در کلونی:

مورچه های نجار تمایل دارند کلونی های کوچک داشته باشند.
جمعیت این گونه از مورچه ها با سرعت کمتری رشد می کند.
همچنین، کلونی‌ مورچه‌های نجار تنها یک ملکه را پشتیبانی می کنند. مورچه‌های بدبو یا بودار خانگی اغلب مواد غذایی شیرین موجود در داخل خانه ها را ترجیح می دهند.

<<>> مورچه های نجار کلونی خود را داخل ساختارهای چوبی می سازند و می توانند به خانه شما آسیب جدی وارد کند <<>>

مورچه های بدبوی و جمعیت این مورچه ها در کلونی:

کلونی مورچه های بدبو خانگی مثل مورچه های آتشین، می تواند لانه چند ملکه باشد.
همچنین، این مورچه ها اغلب تعداد زیادی لانه های موقت می سازند.
وجود لانه های موقت، تخمین جمعیت مورچه های بدبوی در کلونی اصلی را بسیار دشواری می کند.

به طور کلی، بدون توجه به نوع مورچه ای که در داخل یا اطراف خانه خود مشاهده کرده اید، فرض کنید که تعداد زیادی از آن ها، حدود صدها یا هزاران عدد، در اطراف خانه شما زندگی می کنند. پس به سم قوی ضد مورچه انت کیلر نیاز دارید تا از تشکیل کلونی جلوگیری کنید، زیرا بعدها مقابله با جمعیت زیاد آفات، کار آسانی نخواهد بود.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

مشخصات ظاهری انواع مورچه ها
مشخصات ظاهری مورچه ها

مورچه ها ممکن است موجودات ترسناکی به نظر نرسند، اما وقتی به آشپزخانه راه پیدا کنند و یا شما و خانواده تان توسط مورچه دچاز گاز گرفتگی شوید نظر شما در مورد مورچه ها تغییر خواهد کرد. مورچه ها …

پیشگیری از تهاجم مورچه ها
پیشگیری از تهاجم مورچه ها

دلایل و راه های زیادی برای ورود مورچه ها به خانه وجود دارد. بوی غذا و ذرات باقیمانده از غذا، رطوبت و نشتی آب در نقاط مختلف خانه از دلایل مهم جذب مورچه به خانه بوده، همچنین درز و شکاف …

مورچه بالدار و راه های مبارزه با آن
مورچه بالدار و راه های مبارزه با آن

مشاهده مورچه های بالدار در خانه علامت خوبی نیست. ولی وجود آن ها در خانه در طول فصل زمستان، یک معضل تلقی می شود. دلیل این امر آن است که مورچه ها زمانی پرواز می کنند یا به عبارت دیگر بالدار می شوند که…

سفارش سم از طریق: