شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

چرخه زندگی در یک کلونی مورچه، با یک ملکه کوچک آغاز می شود. اگر این ملکه در جفت گیری و یافتن محل لانه سازی موفق شود، مادر میلیون ها مورچه خواهد شد. اما چرخه زندگی یک کلونی مورچه، چگونه است؟

” چرخه هر کلونی با جفت گیری ملکه، آغاز می شود و با تولید مثل پی در پی او طی سالیان ادامه می یابد. پس از این که جمعیت کلونی به بیشترین حد خود رسید؛ مورچه های مولد متولد می شوند، تا ساخت کلونی های جدید را آغاز کنند. “

حتی با وجود میلیون ها مورچه ای که در طبیعت زندگی می کنند، ساختن یک کلونی اصلا کار آسانی نیست. در ابتدای کار تولید یک کلونی جدید، رقابت حرف اول را می زند. اصلی ترین بخش رقابت برای بقا، در این مرحله به عهده مورچه ملکه است. همیشه این احتمال وجود دارد که، از بین تخم هایی که یک ملکه می گذارد، صدها یا هزاران تخم مرده به دنیا بیایند. حتی ممکن است تخم های سالم نیز توسط شکارچیان یا مورچه های دیگر خورده شوند، یا در اثر گرما از بین بروند. همچنین ممکن است این تخم ها، در آب غرق شوند و یا دیگر اتفاق ها سبب از بین رفتن آن ها شود. پس ملکه باید مناسبترین مکان را برای ساختن کلونی انتخاب کند.

پس از یافتن مکانی مناسب، ملکه شروع به کندن لانه خود می کند تا تخم هایش را دور از دسترس شکارچیان و رقابت های خطرناک، نگهداری کند و به امید روزهای حاکمیت خود در آینده، آن ها را به ثمر برساند.

جست و جوی ملکه برای یافتن محل مناسب برای کلونی

چرخه کلونی:

درست مثل چرخه زندگی مورچه ها (تخم، لارو، نوزاد)، چرخه زندگی کلونی مورچه نیز از سه مرحله تشکیل می شود.

۱ . اولین مرحله هر کلونی، مرحله تاسیس کلونی است، که شامل مراحل جفت یابی و انتخاب محل مناسب برای کلونی می باشد.

۲ . در مرحله دوم، بیشترین تمرکز به روی رشد کلونی است، که از طریق گسترش لانه، افزایش تعداد کارگران و تسخیر منطقه های بیشتر انجام می شود.

۳ . مرحله سوم زمانی است که دیگر کلونی قوی و پایدار شده و شرایط لازم برای تولد نوزادان مورچه دارای قابلیت تولید مثل، فراهم است. تولید مورچه های بالدار نر و ملکه ها، در این مرحله انجام می شود، تا برای ساخت لانه های جدید، کلونی را ترک کنند.

چرخه زندگی مورچه، از تخم تا مورچه بالغ

 

آیا مورچه های کارگر نیز می توانند تولید مثل کنند؟

در طول سال های زندگی کلونی، مورچه های کارگر به طور مکرر متولد می شوند تا منابع غذایی و رطوبت و دمای لانه را فراهم کنند. اکثر این مورچه ها، نابارور هستند و اگر به صورت اتفاقی نیز تخم بگذارند، تخم آن ها کوچک است و بارور نیست و به نوزاد مورچه تبدیل نخواهد شد. تنها ملکه ها می توانند تخم های سالم و بارور تولید کنند. تخم هایی که ملکه می گذارد، بزرگ تر از تخم هایی هستند که توسط  مورچه های کارگر تولید می شود. از تخم های ملکه به بهترین شکل نگهداری می شود تا رشد کنند و به کارگران یا مورچه های بارور جدید تبدیل شوند.

زمان تولید مثل در هر کلونی:

در نیمکره شمالی، دوره تولید مثل مورچه از اوایل بهار تا آخر تابستان ادامه دارد.

مورچه های فرمیک که در جنگل زندگی می کنند، گونه ای هستند که زودتر از سایر گونه ها در طول سال، عمل تولید مثل را می دهند. زمان تولید مثل این گونه از اوایل بهار تا تابستان است. پس از مورچه های فرمیک، زمان جفت گیری مورچه های نجار فرا می رسد. این مورچه ها از خرداد ماه تولید مثل خود را آغاز می کنند. در نهایت، گونه های لازیوس و میرمیکا، از تیر ماه تا شهریور قادر به تولید مثل هستند و برخی از مورچه ها، مانند گونه ایستما، پروازهای جفت یابی خود را تا مهر ماه، ادامه می دهند.

این که ملکه می تواند با چه تعداد مورچه نر جفت گیری کند، به گونه ملکه بستگی دارد. اما در هر صورت پس از انجام جفت گیری، ملک جست و جوی خود را برای یافتن بهترین محل ساخت کلونی، آغاز می کند.

ملکه پس از یافتن محل مناسب کلونی، شروع به حفر زمین می کند.

انواع روش های تشکیل کلونی:

گونه های مختلف مورچه، از روش های متفاوت برای کلونی سازی استفاده می کنند. چند گونه از مورچه هایی که در جنگل های اروپایی زندگی می کنند، در مورد جفت گیری بسیار حساس و محافظ کارانه عمل می کنند. در این گونه ها، ملکه ها برای جفت گیری لانه را ترک نمی کنند بلکه، تنها بالای لانه های تپه ای شکل خود رفته و منتظر مورچه های نر می مانند. پس از جفت گیری، ملکه به اتاق مخصوص خود در لانه بازگشته و تخم گذاری می کند.

در گونه هایی که در یک کلونی چندین ملکه  دارند، مورچه های کارگر به دنبال مکانی مناسب برای ساخت کلونی جدید می روند و پس از پیدا کردن این محل به لانه قبلی برگشته و ملکه و دیگر مورچه های کارگر را با خود به مکان مورد نظر می برند و کلونی جدید به این شکل ایجاد می شود.

بکرزایی در مورچه ها:

روش تولید مثل بعضی از گونه های مورچه، بکرزایی است. در این گونه ها، ملکه اجازه ترک لانه برای جفت گیری را ندارد زیرا اصلاً جفت گیری برای تولید مثل اتفاق نمی افتد. در این کلونی این مورچه ها، جمعیت در زمان کم با سرعت بسیار بالایی رشد می کند. تنها بدی این روش تولید مثلی، احتمال تولد تخم های ناقص است.

<<>> ملکه به عنوان رهبر کلونی، وظیفه ای به غیر از تخم گذاری ندارد <<>>

مرحله تاسیس کلونی:

با وجود گونه هایی که کلونی های خود را با روش های ایمن می سازند، ملکه در بیشتر گونه ها به تنهایی برای ساخت کلونی جدید، لانه را ترک می کند. پس از جفت گیری و یافتن محل مناسب برای کلونی جدید، ملکه به کمک بال ها و پاهای خود شروع به حفاری می کند تا کلونی اولیه را تشکیل دهد.

هنگامی که اتاق های اولیه ساخته شد، ملکه مدت طولانی به تنهایی در آنجا زندگی می کند و پس از مدتی اولین تخم گذاری را انجام می دهد. در طول دوره رشد تخم ها، ملکه از ذرات عضلانی خرد شده بال هایش، به عنوان منبع غذایی برای تخم ها استفاده می کند. دلیل این که، تعداد تخم ها در کلونی اولیه کم است، این است که ملکه باید به تنهایی و بدون هیچ کمکی از آن ها نگهداری کند.

تامین غذای اولین گروه نوزادان کلونی به عهده ملکه است

مورچه ها در مرحله لاروی بیشتر از سایر مراحل رشد خود، نیازمند مراقبت هستند. لاروها برای رشد به مواد غذایی زیادی نیاز دارند و ملکه وظیفه تأمین پروتئین مورد نیاز آن ها را به عهده دارد. به این منظور، ملکه خود از باقی مانده ماهیچه های بال هایش تغذیه می کند و با انرژی حاصل، تخم های ناباروری می گذارد. این تخم ها رشد نمی کنند و فقط برای تغذیه لارو ها استفاده می شوند.

مدت زمان لازم برای اتمام فرایند رشد نوزادان، بسته به گونه مورچه متفاوت است، به عنوان مثال دوره رشد مورچه های لازیوس ۸ تا ۱۰ هفته است. پس از این که لارو ها مراحل رشد خود را کامل کردند، به اولین مورچه های بالغ با نام “نانیتیک”، تبدیل می شوند. نانیتیک ها که اولین گروه کارگران هستند، از لانه بیرون می روند تا برای ملکه گرسنه، غذا جمع آوری کنند.

<<>> کارگران نسل اول پس از تولد، وظیفه محافظت از ملکه را به عهده می گیرند <<>>

مورچه ملکه پس از اولین کارگر ها:

هرچه تعداد مورچه های کارگر بیشتر باشد، قدرت کلونی هم بیشتر خواهد بود؛ اما ملکه در ابتدای تشکیل کلونی جدید، تنها توانایی مراقبت از تعداد محدودی تخم را دارد. بنابراین تصمیم گیری برای تولید نوزادان بیشتر و گسترش کلونی، به تخم گذاری های بعدی موکول می شود.

پس از تولد اولین مورچه های کارگر، چه اتفاقی برای ملکه می افتد؟ از آن پس مورچه ملکه دیگر وظیفه تغذیه لارو ها و تمیز کردن لانه را انجام نمی دهد، و تنها به هدف اصلی خود که تولید نسل است، می پردازد و از این پس فرزندانش وظیفه محافظت از او را به عهده می گیرند.

نانیتیک ها یا همان نسل اول کارگران، در مقایسه با مورچه های معمولی کمی متفاوت هستند. آن ها از نظر اندازه کوچکتر و آرام تر و حساس تر هستند و هرگز در معرض خطر قرار داده نمی شوند. در حالی که مورچه های کارگر کلونی های بزرگ، به آسانی می توانند با دشمنان مقابله کنند.

کلونی که مورچه های کارگر نسل اولش بتوانند زنده بمانند، به احتمال زیاد یک کلونی موفق خواهد بود. با گذشت زمان، تعداد کارگران بیشتر شده و با تصرف زمین های بیشتری توسط این کارگران، کلونی گسترش می یابد. گسترش کلونی، سبب مقاومت بیشتر در مقابل تهدیدها و شکارچیان می شود و هنگامی که رشد کلونی به یک سطح مشخص رسید، این کلونی وارد فاز بعدی رشد خود، یعنی مرحله ارگونومی می شود.

نانیتیک ها، اولین نسل مورچه های کارگر

مرحله دوم چرخه، ارگونومی :

مرحله ارگونومی به مرحله ای گفته می شود، که ملکه های اضافی از بین می روند. به عنوان مثال، کلونی اولیه مورچه زرد چمنزار (گونه لازیوس) چندین ملکه دارد. زیرا در این مرحله بنیادین، مورچه ها برای تولید تخم های بیشتر، به بیش از یک ملکه نیاز دارند. اما زمانی که مورچه های کارگر متولد شوند، جنگ بین ملکه ها آغاز می شود و این مبارزه تا زمانی که تنها یک ملکه باقی بماند، ادامه می یابد.

سه. مرحله تولید مثل:

مدتی پس از این که جمعیت کلونی با توجه به وسعت آن، به میزان بیشینه رسید، برای استفاده از منابع اضافی، عملیات تولید مثل، مجدداً آغاز می شود. اولین مرحله این عملیات، پرورش تعداد زیادی ملکه و مورچه ی نر یا ” مورچه بالدار ” است، تا بتوانند فرآیند تولید مثل را به عهده بگیرند.

برخی از حشره شناسان معتقدند، در کلونی ابتدا مورچه های نر و پس از آن ملکه ها دیده می شوند. اما این موضوع از لحاظ علمی به اثبات نرسیده است.
در برخی گونه ها، فرآیند تولید مثل مجدد به محض رسیدن جمعیت کلونی به ده کارگار، آغاز می شود، در حالی که در گونه های دیگر، جمعیت باید به هزاران مورچه برسد؛ تا تولید مثل را شروع کنند. زمانی که مورچه های بالدار بالغ شده و آماده جفت گیری شدند، لانه را ترک می کنند و به این ترتیب چرخه ی جدیدی شروع می شود. مورچه های نر می میرند و ملکه های جدید، کلونی های جدیدی برای خود تشکیل می دهند.

جفت گیری ملکه ها و نرهای نسل دوم، آغازگر چرخه دکلونی جدید

اما سوالی که ممکن است اکنون ذهنتان را به خود مشغول کند این است که، چرخه زندگی کلونی مادر (کلونی ابتدایی و اصلی) چگونه به پایان می رسد؟

پایان چرخه کلونی:

در نهایت هر کلونی روزی می میرد و زمان پایان چرخه کلونی، به عمر ملکه بستگی دارد. مطالعات  آزمایشگاهی که برای کشف طول عمر مورچه های ملکه انجام شد؛ نشان داد، ملکه ای از گونه لازیوس، می تواند ۲۹ سال عمر کند. اگر گونه مورچه های یک کلونی، “تک ژن” یعنی حاصل بکرزایی ملکه باشند، با مرگ ملکه، خواهند مرد. زیرا دیگر مورچه های کارگر جدید تولید نمی شود و فقط مورچه های قدیمی به کار گرفته می شوند تا عمر آن ها نیز به اتمام برسد.

اصولاً هر ملکه تا زمان مرگ خود، میلیون ها مورچه و ده ها کلونی جدید تشکیل می دهد و سپس می میرد. بنابراین تنها راه مبارزه با رشد سریع جمعیت مورچه ها، استفاده از سم تخصصی دفع مورچه انت کیلر است که قادرند به سرعت کل کلونی را، از درون نابود کنند.

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…

مشخصات ظاهری مورچه
مشخصات ظاهری مورچه ها

مورچه ها ممکن است موجودات ترسناکی به نظر نرسند، اما وقتی به آشپزخانه راه پیدا کنند و یا شما و خانواده تان توسط مورچه دچاز گاز گرفتگی شوید نظر شما در مورد مورچه ها تغییر خواهد کرد. مورچه ها …