شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” مشاهده یک مورچه در آشپزخانه نشان دهنده آن است که یک کلونی مورچه ها در همان نزدیکی وجود دارد و هر کدام از این مورچه ها مسیری از مواد شیمیایی به نام فرومون از خود به جای می گذارند که مورچه های هم گونه خود را از اطراف جذب می کند. تا زمانی که شما لانه آن ها یعنی جایی که ملکه در حال تخم گذاری است را از بین نبرید، ملکه همچنان در حال تولیدمثل و فرستادن مورچه های کارگر بیشتری به سمت خانه شما خواهد بود. البته راه هایی برای دفع مورچه ها از آشپزخانه وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها برای همیشه از شر مورچه ها خلاص شد. “

اگر شما نیز در اطراف آشپزخانه تان شاهد رفت و آمد مورچه ها بوده اید، می دانید که آن ها می توانند به سرعت به یک آفت دائمی تبدیل شوند. این موجودات، علی رغم اندازه کوچکشان، هنگام جستجوی وعده غذایی خود باعث مشکلات بزرگی می شوند.
اگرچه خلاص شدن از شر مورچه ها در آشپزخانه ممکن است کار سختی به نظر برسد ولی برخی از محلول های خانگی که با طعمه های قوی مخصوص مورچه ها، ترکیب شده اند، می توانند این موجودات را به خوبی از خانه شما دور کنند.

 

مورچه ها می توانند به یک آفت دائمی در آشپزخانه تبدیل شوند

مشاهده مورچه ها

۱. نوع مورچه را شناسایی کنید:

تشخیص نوع مورچه هایی که در آشپزخانه شما وجود دارد یک قدم اولیه بسیار مهم در برطرف کردن مشکل است. چون که گونه های بسیار زیادی از مورچه ها وجود دارند که همه آن ها زیستگاه ها و رفتارهای متفاوتی دارند که می تواند روی روش مبارزه با این مورچه ها تأثیر بگذارد.

* به مورچه های موجود در آشپزخانه نگاه کنید و ویژگی های آن ها را یادداشت کنید. بعضی از این ویژگی ها عبارتند از سایز و رنگ. به احتمال زیاد، مورچه های آشپزخانه شما از نوع مورچه های فرعون و یا مورچه pavement (مورچه سنگفرش) هستند، اما ممکن است از نوع دیگری نیز باشند.

* ابتدا برخی ویژگی های تشخیصی را درباره مورچه ها بدانید. برای این منظور، در اینترنت جستجویی انجام دهید تا به درستی گونه مورچه را شناسایی کنید؛ البته برخی از بهترین روش های دفع مورچه نیز در اینترنت بیان شده است.

 

نوع مورچه ها را شناسایی کنید

۲. راه های ورودی مورچه ها را بیابید:

رد مورچه هایی را که در خانه شما هستند به مدت چند دقیقه دنبال کنید و سعی کنید که منافذی را که از آنجا به خانه شما راه می یابند پیدا کنید. نه تنها داخل خانه و شکاف های موجود در کف خانه، بلکه راهروها، اطراف پنجره ها، گوشه و کنار و نیز کنار چراغ ها را در بیرون خانه بررسی کنید.

* اگر مورچه ای از این قسمت ها وارد یا خارج می شود، سعی کنید که این قسمت ها را با دقت بیشتری تمیز نمایید تا مطمئن شوید که مورچه ها دیگر از آنجا وارد و یا خارج نخواهند شد.

 

راه های ورود مورچه ها به خانه را پیدا کنید

۳. لانه مورچه ها را بیابید:

وقتی رد مورچه ها و راه ورود مورچه ها به خانه را پیدا کردید، به مسیری که مورچه ها دنبال می کنند دقت کنید. خواهید دید که همه آن ها همان مسیر را دنبال می کنند.  به این دلیل که وقتی آن ها وارد خانه شما می شوند یک اثر ثانویه از خود به جای می گذارند تا بقیه کلونی آن را دنبال کنند.

* یافتن لانه مورچه ها همیشه هم کار راحتی نیست، ولی اگر آن را شناسایی کنید می توانید سم کشنده مورچه ها را بر روی همه آن ها اسپری نمایید. یا اینکه می توانید از طعمه استفاده کنید تا مورچه ها این طعمه سمی را با خود به لانه برده و کلونی را از بین ببرند.

 

لانه مورچه ها را بیابید

دور کردن مورچه ها

۱. اثری را که مورچه ها از خود به جا می گذارند پاک کنید:

اگر حتی یک مورچه در خانه خود مشاهده کردید، احتمال اینکه شاهد تعداد زیادی از آن ها باشید زیاد است؛ زیرا مورچه ها هر جایی که می روند پشت سر خود ردی به جای می گذارند که مورچه های دیگر می توانند بوی آن را حس کرده و آن را دنبال کنند.

 

اثر به جا مانده از مورچه ها را پاک کنید

اگر شما کف خانه را فقط جارو زده یا دستمال کشیده باشید، برای از بین بردن رد مورچه ها کافی نمی باشد؛ این اثری که مورچه ها به جای می گذارند از نوع فرومون است و به راحتی پاک نمی شود؛ برای این کار نیاز به یک ماده ضدعفونی کننده دارید. سرکه یک ضد عفونی کننده طبیعی است، که در درمان خانگی تهاجم بسیاری از آفات از جمله شپش، کاربرد بسیار دارد. می توانید سرکه و آب را به نسبت یک به یک در یک بطری بریزید و تمام سطح آشپزخانه به ویژه محل رفت و آمد مورچه ها را با این ماده اسپری نمایید.

*  به خاطر داشته باشید که این اسپری، باعث از بین رفتن مورچه های موجود در خانه شما نخواهد شد بلکه فقط رد مورچه ها را از بین خواهد برد؛ در نتیجه بقیه مورچه هایی که بیرون از لانه هستند نخواهند توانست با دنبال کردن این رد، به خانه برگردند.

* همچنین می توانید به جای سرکه از مایع سفید کننده استفاده کنید. بخش مهم تهیه این اسپری، یک ماده ضدعفونی کننده مناسب است که باعث پاک کردن رد مورچه ها می شود.

 

۲. دفع مورچه ها با آب و صابون:

داخل یک بطری پلاستیکی، به اندازه درب بطری از صابون مایع ریخته و با آب پر کنید. بطری را تکان دهید تا آب و صابون به خوبی مخلوط شوند. سپس هر زمان که مورچه ها را در آشپزخانه مشاهده کردید از این مایع روی آنها اسپری کنید و بعد از گذشت ۵ دقیقه آنجا را پاک کنید چون مورچه ها را وقتی که از حرکت ایستاده اند بسیار راحت تر می توان از بین برد.

* همچنین می توانید به جای صابون مایع از قالب صابون استفاده کنید. برای این کار مقداری صابون را رنده کرده و داخل یک لیتر آب بریزید. سپس آن را داخل مایکروویو بگذارید تا تکه های صابون به خوبی با آب مخلوط شود و سپس آن را داخل بطری اسپری بریزید.

* اگر بچه دارید و یا حیوان خانگی نگهداری می کنید این روش مناسب تر است؛ زیرا ترکیب آب و صابون، حاوی هیچ ماده حشره کشی نمی باشد. همچنین این ترکیب می تواند در باغ و یا حیاط برای دور کردن حشرات از گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دفع مورچه ها با اسپری آب و صابون

۳. دفع مورچه ها با استفاده از لیمو:

یک فنجان آب لیمو را با چهار فنجان آب گرم در داخل یک ظرف بزرگ مخلوط نمایید. سپس یک دستمال پارچه ای را داخل آن خیس کرده و داخل کابینت ها و کمدها، بالای یخچال، اطراف پنجره آشپزخانه و هر سطحی از آشپزخانه که ممکن است محل رفت و آمد مورچه ها باشد را با این دستمال تمیز کنید.

* اسانس مرکبات، مورچه ها را دور می کند. پوست خیار و پرتقال نیز همین اثر دور کنندگی را دارند.

* همچنین می توانید برای تمیز کردن کف خانه از این محلول استفاده نمایید؛ ولی دقت کنید که تمام جاهایی را که احتمال دارد مورچه ها از طریق آن وارد خانه شما شوند کاملا تمیز کنید.

 

دفع مورچه ها با استفاده از لیمو

۴. دفع مورچه ها با استفاده از ادویه و گیاهان:

کمی پودر دارچین را اطراف مناطق احتمالی ورود مورچه ها بپاشید مثلا کنار پنجره ها، راهرو و همچنین روی لبه های کابینت ها و نیز محل هایی که مورچه ها را دیده اید بپاشید. بوی دارچین یک دور کننده مورچه است. همچنین می توانید از ادویه ها و گیاهان زیر نیز برای دور کردن مورچه ها استفاده نمایید:

* فلفل سیاه
* فلفل قرمز
* فلفل چیلی
* میخک

* سیر
* برگ بو
* نعنا
* ریحان

 

دفع مورچه ها با استفاده از دارچین

۵. دور کردن مورچه ها با استفاده از خاک دیاتومه:

محل هایی از آشپزخانه که مورچه ها را بیشتر در آن قسمت مشاهده کرده اید بررسی کنید. اگر مورچه ها بیشتر در قسمت های کوچک و در گوشه ها مثل گوشه و کنار آشپزخانه، ترک ها و شکاف های کوچک دیوار و لبه تحتانی دیوار یا در امتداد پنجره ها دیده می شوند، از خاک دیاتومه در این قسمت ها استفاده نمایید.

* وقتی که از خاک دیاتومه استفاده کردید، ببینید که مورچه ها باز هم وارد خانه شما م ‎شوند یا اینکه فقط مسیر خود را تغییر داده‎اند. اگر لازم بود از خاک دیاتومه بیشتری برای مسیرهای جدید مورچه ها استفاده نمایید. بعد از گذشت یک ماه، قسمت هایی را که خاک دیاتومه پاشیده بودید را پاک کنید و اگر مورچه ها هنوز هم آنجا هستند، از خاک دیاتومه بیشتری استفاده کنید.

 

۶. دور کردن مورچه ها با استفاده از خاک دیاتومه مرطوب:

اگر مورچه ها در قسمت های بزرگتر و وسیع تر در حرکت باشند تا لبه ها و شکاف های آشپزخانه، و یا اگر آن ها روی دیوارها راه می روند، شما باید از فرم مرطوب خاک دیاتومه استفاده نمایید. دستورالعمل موجود بر روی اسپری را مطالعه کنید و از این اسپری برای دیوارها و جاهایی که مورچه ها در رفت و آمد هستند استفاده کنید.

* مجددا بررسی نمایید که آیا ورود مورچه ها به خانه شما متوقف شده است یا آن ها راه جایگزین دیگری برای ورود یافته اند. اگر پس از گذشت یک ماه از اولین استفاده از خاک دیاتومه مرطوب، هنوز هم شاهد مورچه ها هستید، مجدداً از اسپری خاک دیاتومه مرطوب استفاده نمایید.

* خاک دیاتومه مرطوب تا زمانی که مرطوب است موثر واقع نمی شود؛ زمانی که آب موجود در محلول، خشک و تبخیر شود، در نهایت پودری به جا می ماند که مورچه ها را دور می کند.

 

دفع مورچه ها با استفاده از خاک دیاتومه مرطوب

۷. دور کردن مورچه ها با استفاده از ترکیبات طبیعی دیگر:

پودر قهوه، آرد ذرت، برنج، پوست خیار، گچ و پودر بچه همه به عنوان دور کننده مورچه ها شناخته شده اند. این ترکیبات را در محل هایی که مورچه ها جمع می شوند بپاشید و ببینید که کدام یکی بر روی مورچه های خانه شما موثر است. دور کردن مورچه ها با این روش یعنی استفاده از مواد غذایی و ادویه ها، یک روش آزمون و خطا می باشد؛ چیزی که بر روی یک نوع مورچه در یک خانه موثر است ممکن است برای دیگری موثر نباشد.

* بسیاری از بوها و ترکیبات این مواد، دلخواه مورچه ها نمی باشد. بنابراین استفاده این مواد، مورچه ها را دور می نماید.

 

دفع مورچه ها با استفاده از ترکیبات طبیعی

۸. راه های ورودی مورچه ها را با ماده درزگیر یا زاموسقه مهر و موم نمایید:

تمام شکاف ها و ترک ها و درزهایی را که مورچه ها از طریق آن وارد خانه شما می شوند درزگیری کنید. این شکاف ها احتمالاً بیشتر در اطراف پنجره ها یا درها باشند. با درزگیری این مناطق، راه ورود مورچه ها به خانه را مسدود خواهید نمود؛ همچنین با این کار دمای خانه خود را نیز بهتر خواهید کرد.

* برای درزگیری بهتر منافذ و شکاف ها، نوارهای درزگیر را داخل شکاف وارد کرده و شروع به پر کردن آن نمایید. زمانی که بخشی از ماده درزگیر، بیرون از منفذ و یا شکاف قرار گرفت، بدین معنی است که شکاف یا ترک موردنظر کاملاً مسدود شده است و هیچ فضای خالی داخل آن باقی نمانده است.

* این روش یک روش غیر سمی برای دور کردن مورچه ها است و برای کودکان و حیوانات خانگی یک روش ایمن به شمار می رود.

با استفاده از این روش ها شما قادر خواهید بود تا حد زیادی از شر این مورچه ها در آشپزخانه خلاص شوید؛ ولی راه حل قطعی آن استفاده از سم مورچه انت کیلر می باشد.

درزگیری راه های ورودی مورچه ها

 

 

 

نظر خود را بنویسید

روش های جلوگیری از بازگشت مجدد مورچه ها
روش های جلوگیری از بازگشت مورچه ها

شما همه سعی و تلاش خود را می کنید و تمام مواد دور کننده مورچه را امتحان می کنید. ولی اینگونه به نظر می رسد که این آفت های کوچک راه جدیدی برای ورود به خانه شما می یابند و باز می گردند. وقتی این…

ده مورچه خطرناک جهان
ده مورچه خطرناک جهان

امروزه بیش از ۱۲۵۰۰ گونه شناخته شده از مورچه ها در جهان وجود دارد. برخی از آن ها آرام هستند؛ مثل مورچه درودگر که دانه های غذایی را برای بقای کلونی خود جمع آوری می کند. ولی برخی دیگر از گونه های مورچه…

مشخصات مورچه های آتشین
مشخصات مورچه های آتشین

مورچه های آتشین مورچه هایی تهاجمی هستند و نیازی به این نیست که تحریک به تهاجم و حمله شوند. نیش آن ها درد بسیار زیادی ایجاد می کند و در برخی موارد باعث ایجاد شوک آنافیلاکتیک که یک واکنش تهدید…

چرخه زندگی کلونی مورچه ها
چرخه زندگی کلونی مورچه ها

چرخه هر کلونی با جفت گیری ملکه، آغاز می شود و با تولید مثل پی در پی او طی سالیان ادامه می یابد. پس از رسیدن جمعیت کلونی به بیشترین حد خود؛ مورچه های مولد متولد می شوند.